Mętne soki są zdrowsze niż klarowane

naturalne soki tłoczone ze świeżych owoców

Mętne soki są zdrowsze niż klarowane

Badania potwierdzają. Mętne soki są zdrowsze niż klarowane

Parafrazując przysłowie: „Nie wszystko złoto, co się świeci” można powiedzieć, że nie wszystko zdrowe, co wydaje się być zdrowe. Odnosi się to na przykład do soków owocowych. Wydaje się, że jeśli soki zrobione są ze zdrowych owoców, to muszą być zdrowe. Jest to prawda, ale pod warunkiem, że nie są klarowane i nie pochodzą z koncentratu. Tego, że prawdziwie zdrowe soki to te mętne, świeżo tłoczone, dowodzą wyniki prowadzonych od lat badań naukowych.

naturalne soki tłoczone ze świeżych owoców Regularne spożywanie owoców, warzyw i soków zapobiega wielu chorobom. Ich zdrowotne właściwości to kwestia witamin, ale nie tylko. Nie wszyscy wiedzą o pewnych bardzo ważnych dla zdrowia substancjach, które w dużych ilościach występują w roślinach. Mowa tu o flawonoidach, mających wpływ na ochronę organizmu przed chorobami cywilizacyjnymi. Bogate we flawonoidy są na przykład owoce jagodowe takie, jak porzeczki, czy aronia,
ale i popularne jabłka. Jednak nie każdy sok zrobiony z jabłek, czy porzeczek zawiera te prozdrowotne substancje odżywcze. Po jakie soki zatem najlepiej sięgać?

Już sam zdrowy rozsądek podpowiada nam, że mętny sok jabłkowy jest zapewne zdrowszy niż jego klarowana wersja. I tak jest w istocie. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez zespół prof. Jana Oszmiańskiego, kierownika Zakładu Technologii Owoców i Warzyw w Katedrze Technologii Owoców, Warzyw i Zbóż Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Z badań tych wynika, że w procesie produkcji klarowne soki jabłkowe niemal zupełnie pozbawione są pektyn, witaminy C i ponad 90 proc. związków polifenolowych, a w tym szczególnie ważnych flawonoidów. Natomiast świeżo tłoczone, mętne soki z jabłek, czy innych owoców, zwłaszcza jagodowych, nie tracą tych cennych substancji.

Flawonoidy służą już samym roślinom jako przeciwutleniacze oraz jako ochrona przed chorobami, oddziaływaniem słońca, insektów i grzybów. U ludzi natomiast substancje te mają działanie wspomagające ochronę przed chorobami cywilizacyjnymi. Obniżają ryzyko zachorowania na raka piersi i hamują rozwój raka płuc. Mają silne właściwości przeciwutleniające, pełniąc w organizmie funkcję „wymiataczy wolnych rodników”, co opóźnia procesy starzenia się skóry. Wykazują też działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne oraz pochłaniają szkodliwe promieniowanie. Dlatego dla zdrowia warto sięgnąć po sok jabłkowy, ale tylko ten mętny, świeżo tłoczony.